Widawa

Nawigacja i wyszukiwanie

Nawigacja

Szukaj

Osiedle Widawa położone jest w północnych rejonach miasta Wrocławia, graniczące od strony wschodniej z polami Polanowic, zaś od strony zachodniej zamyka je droga wylotowa na Oborniki Śląskie. Południe to obrzeża osiedli Różanka i Poświętne. Od strony północnej oblewana rzeką Widawą,od której to nazwy nosi swoje miano.
Słówko o tej rzece. Bierze ona początek na wysoczyżnie Trzebnickiej. Ma dwa żródła, jedno w okolicy miejscowości Stradomia Wierzchnia, leżącej pomiędzy Oleśnicą a Sycowem,druga odnoga to Czarna Widawa, której żródło jest usytuowane w okolicy miejscowości Gola, pomiędzy Sycowem a Kępnem. Rzeka liczy 110 km długości, zaś jej dorzecze to obszar 1760 km2. Większe dopływy to Studnica, zasilająca rzekę w okolicach Namysłowa, Świerzna ,Graniczna i Dobra oraz mniejsze potoki.
Większe miasta leżące nad Widawą, to : Namysłów, Bierutów oraz opływając Wrocław. Po roku 1902,roku wielkiej powodzi miasta Wrocławia, rzeka Widawa stała się strugą upustową rzeki Odry, do której poprzez wykopany kanał odpływowy zwanym Ujściem, w razie zagrożenia kierowane miały i mają być nadmiary wód z tej rzeki. Kanał ten biegnie od rzeki Odry, z okolic miejscowości Łany wokół osiedli Wojnów, Strachocin i wpada do rzeki Widawy w okolicach osiedla Kowale.
Doświadczenia powodzi w 1997 roku sprawdziły założenia budowniczych tego kanału, które przewidywały z racji usytuowania wysokościowego, iż nawet przerzucenie dużych wód poprzez koryto kanału Ujście do rzeki Widawy nie spowoduje zalania ówczesnych obszarów zabudowy osiedli Strachocin, Kowale, Polanowice i Widawa.
Rzeka kończy swój bieg w okolicach miejscowości Uraz, gdzie wpływa do Odry, wnosząc w tę rzekę swoje coraz bardziej zanieczyszczone wody swojego dorzecza.. Tereny zabudowane w okresie po drugiej wojnie światowej - w czasach kiedy nikt nie zastanawiał się nad zagrożeniem powodziowym - a które budowniczowie kanałów przeciwpowodziowych po roku 1902 przewidywali jako swoiste wentyle bezpieczeństwa, najbardziej ucierpiały w okresie powodzi w 1997 roku.
Widawa, którą przyłączono do Wrocławia w 1973 roku, jest pierwszym osiedlem należącym do miasta, które wjeżdżający od strony Trzebnicy napotyka na swojej drodze. Osiedle o charakterze typowego osiedla sypialnianego ze znajdującym się tam drobnym rzemiosłem. Notuje się dynamiczny rozwój budownictwa indywidualnego, po wyposażeniu osiedla w wodę pitną i gaz oraz zmianie przeznaczenia części terenów rolnych na budowlane.
Osiedle stanowi stolicę Rzymsko-Katolickiej Parafii Św. Anny, z zabytkowym kościołem. Do niej przynależy miejscowość Psary, leżąca za rzeką Widawa ,z kaplicą filialną oraz nowo wybudowanym cmentarzem parafialnym .W wyniku rozrastania się innych osiedli, zasięg terytorialny parafii uległ w okresie powojennym znacznemu ograniczeniu. Z jej jurysdykcji odpadły: Krzyżanowice, Poświętne i Polanowice, gdzie irygowano w 1987 roku oddzielną parafię.
Według danych na rok 1985 liczba mieszkańców osiedla Widawa liczyła 1165.

Widawa i okolice. Mapa z 1934 roku

Informujemy, że strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności .