Niewątpliwym jedynym zachowanym zabytkiem jest kościół parafialny przy ulicy Zduńskiej (tuż po II wojnie nazwaną ulicą Kościelną. Nazwa ta przetrwała do 1973 roku, do czasu włączenia Widawy do miasta Wrocławia).
Jego historię przedstawiono w części "Rysy historyczne do 1944 roku". W tym miejscu opisane zostanie wyposażenie Kościoła. Sądzę, że zaznajomienie się z nim, pozwoli spojrzeć ciekawiej na swoją świątynię.
Ołtarz główny barokowy, drewniany polichromowany i złocony, z rzeżbami drewnianymi św. Jakuba Apostoła i św. Jana Nepomucena. W nim obrazy olejne na płótnie przedstawiające Matkę Bożą z Rodzicami i św. Józefa. Ołtarze boczne barokowe również drewniane. Jeden pn. Znalezienie Krzyża z obrazem olejnym na płótnie za szkoły Willmanna, z rzeżbami św. Apolonii i drugiej św. bez atrybutów.
Przy ołtarzu stoi piaskowcowa gotycka skarbonka z płaskorzeżbą św. Katarzyny z około 1500 roku. Drugi ołtarz pd. Matki Bożej z obrazem olejnym Wniebowzięcie NMP, z połowy XIX wieku i rzeżbami św. Franciszka z Asyżu i św. Antoniego z Padwy.Ambona barokowa pochodzi z połowy XVIII wieku wykonana w drzewie z obrazami czterech ewangielistów. W bocznych ścianach półkoliste wnęki, z piaskowcową figurą św. Jana Nepamucena. Przy ścianie południowej prezbiterium drewniana gotycka rzeżba Madonny z Dzieciątkiem z XV wieku. Rzeżba ludowa z XIX wieku NMP przy modlitwie. Obrazy renesansowe.
Zwiastowanie malowane na desce i Naigrywanie malowane na płótnie z około 1600 roku oraz obrazy barokowe: Matka Boża wśród Aniołów z ok. 1700 roku i św. Ignacy Loyola z ok.1750 roku.
Do ciekawych budynków mieszkalnych zaliczyć można te pochodzące z początków XX wieku. Są to: ul. Dekarska 7 (dawna ul. Szkolna), ul. Fryzjerska 19 (dawna ul.Młynarska), Dom Pomocy Społecznej, ul. Kominiarska 94 i nr 98 (dawna ul. Daszyńskiego, następnie Dzierżyńskiego), ul. Księgarska 24 (dawny pl.Słoneczny), ul.Sułowska 23,29,32,44,45,47,48,50 (dawna ul.Wrocławska).
Na korycie rzeki Widawy w odległości ok. 30 m od mostku przy ulicy Zduńskiej można zauważyć pozostałości po dawnym kole młyńskim. Przy ulicy Fryzjerskiej (dawnej Młynarskiej) na odcinku od ul.Sułowskiej do ul.Markowskiego szpaler kasztanowców zwyczajnych ok. stuletnimi z póżniejszym dosadzeniami. Ich obwód ok. 120-150 cm, wysokość około 20 metrów. Ilość 10 sztuk. W przedłużeniu na zachód wiąz górski o obw. ok. 100 cm i topola czarna obw. 300 cm.
Pomiędzy nowym a starym korytem rzeki Widawy po wschodniej stronie drogi dąb szypułkowy ponad 200 letni, o wysokości ponad 25 metrów. Od strony drogi prosta szafkowa kapliczka wyżej pozostałość uszkodzonej rzeżby.